Dlaczego trzeba leczyć próchnicę u dziecka?

Spożywanie słodkich napojów gazowanych, produktów obfitujących w cukier to pierwszy krok w kierunku rozwoju próchnicy. Ryzyko to zwiększa się jeszcze bardziej w momencie, gdy dziecko zaniedbuje higienę jamy ustnej. Warto wspomnieć, że rozwój próchnicy zależy też od rodziców dziecka. W przypadku niewystarczającej podaży witaminy D w okresie ciąży czy też karmienia dziecka butelką, próchnica może rozwinąć się znacznie szybciej.
Niektórzy rodzice uważają, że leczenie zębów mlecznych nie jest konieczne. Najczęściej tłumaczą to tym, że zęby mleczne i tak dziecku wypadną. Takie postępowanie może dziecku jeszcze bardziej zaszkodzić. Nawet jeśli zmiany próchnicze zlokalizowane są w obrębie jednego zęba, to jeśli nie są leczone, mogą rozprzestrzenić się na pozostałe zęby. Konsekwencją nieleczonej próchnicy może być także owrzodzenie dziąseł, a nawet zniszczenie tkanki przyzębia. Próchnicy u dziecka nie można zatem bagatelizować. Już od najmłodszych lat warto przyzwyczajać dziecko do wizyty u stomatologa. W ten sposób wyrobimy u dziecka nawyk dbania o zęby.
Niektórzy stomatolodzy w przypadku mleczaków proponują lapisowanie zęba. Polega to nałożeniu na ząb azotanu srebra, a następnie soli kuchennej. Dzięki temu tworzy się substancja, która ma właściwości antybakteryjne i przeciwpróchnicze. W przypadku gdy próchnica dotrze do głębszych warstw zęba, czyli miazgi, konieczne może okazać się leczenie kanałowe. Niekiedy stomatolodzy decydują się na ekstrakcję zęba.
Polecane artykuły

Kluczowe cechy nowoczesnych deszczomierzy – na co zwrócić uwagę?
Nowoczesne deszczomierze to zaawansowane urządzenia, które oferują wiele funkcji istotnych dla użytkowników. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na różnorodność opcji, takie jak rejestracja impulsów opadu czy sumowanie danych. Umożliwia to dokładniejsze monitorowanie opadów deszczu oraz

Jakie są najczęstsze problemy z kolanami u kobiet?
Problemy z kolanami są powszechne wśród kobiet, a ich przyczyny mogą być różnorodne. Warto zwrócić uwagę na czynniki ryzyka, które sprawiają, że panie są bardziej narażone na kontuzje i schorzenia stawów kolanowych. Biologiczne oraz hormonalne różnice, jak również styl życia odgrywają istotną rolę w