Krwawienie z dziąseł
Krwawienie z dziąseł to poważny problem, który dotyczy sporej liczby osób. Niekiedy przyczyny tego krwawienia można bardzo łatwo wyeliminować. Zdarzają się przypadki, że zbyt mocno szorujemy zęby. Czasem do szczotkowania używamy szczoteczki o zbyt twardym włosiu. W pierwszej kolejności warto zmienić sposób szczotkowania oraz samą szczoteczkę. Jeśli problem nie ustąpi należy zgłosić się do stomatologa. Krwawienie z dziąseł może oznaczać wiele chorób, dlatego tak ważne jest poznanie przyczyny krwawienia.
Krew wydobywająca się z dziąseł podczas mycia zębów do nie jedyny objaw. Zaniepokoić powinien nas również obrzęk dziąseł, ich zaczerwienienie oraz bolesność. Wszystkie te symptomy powinny skłonić nas do jak najszybszej wizyty u stomatologa. W większości przypadków objawy te wskazują na paradontozę lub zapalenie dziąseł.
Do krwawienia z dziąseł dochodzi wtedy, gdy na zębach gromadzi się kamień nazębny. Leczenie tej dolegliwości polega na usunięciu tego kamienia. Należy przy tym pamiętać, że zabieg ten trzeba wykonywać co kilka miesięcy. Płytka nazębna ma bowiem tendencje do odnawiania się. Ponadto stomatolog może poinstruować pacjenta, w jaki sposób należy prawidłowo szczotkować zęby. Jeśli u pacjenta występują jakiekolwiek zmiany próchnicze, koniecznie trzeba je wyleczyć. Podczas wizyty dentysta powinien ocenić także stan obecnych plomb i w razie konieczności zlecić ich wymianę. Przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich oraz częste wizyty u stomatologa to najlepsza profilaktyka przeciw krwawieniu z dziąseł.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Próchnica – główny niszczyciel zębów
Próchnica to najczęstszy powód wizyty w gabinecie stomatologicznym. Wielu pacjentów zgłasza się do dentysty dopiero wtedy, gdy próchnica objawia się bólem. Wówczas znajduje się w dość zaawansowanym stadium. Wykrycie zmian próchniczych w początkowym fazie jest możliwe jedynie wtedy, gdy systematyczn
Jak rozpoznać paradontozę?
Stomatolodzy alarmują, że paradontoza to problem równie powszechny, co próchnica. Paradontoza występuje nawet u ponad połowy dorosłych. Do jej rozwoju przyczynia się palenie papierosów czy niewystarczająca higiena jamy ustnej. Dodatkowym utrudnieniem w leczeniu paradontozy jest fakt, że pacjenci zb