Wady zgryzu u dzieci
Jednym z częstszych problemów, z jakimi rodzice zgłaszają się do dentysty wraz z dziećmi są wady zgryzu. Wielu stomatologów uważa, że wady zgryzu są efektem podawania dziecku niewłaściwych pokarmów. Dużym błędem jest serwowanie dziecku produktów o papkowatej konsystencji. Takie jedzenie nie będzie prawidłowo rozwijać funkcji żucia u dziecka. Z tego powodu znaczna ilość wad zgryzu u dzieci ma charakter nabyty.
Wady zgryzu mogą być leczone już u siedmiolatków. Sposób leczenia jest jednak nieco odmienny u kilkuletnich dzieci i u nastolatków. Niezmienne jest jednak to, że odbywa się to za pomocą aparatu ortodontycznego. U małych dzieci zakłada się aparat ruchomy. Wykonuje się go indywidualnie na podstawie wykonanego odcisku zębów. Taki aparat ortodontyczny dziecko musi nosić najlepiej przez połowę doby. Z tego powodu maluch zakłada go na noc. Wówczas jednak istnieje ryzyko, że aparat wypadnie podczas snu. Rodzice powinni zachęcać dziecko do systematycznego zakładania aparatu. Od postawy rodziców w dużym stopniu zależą postępy w leczeniu. Konieczne będą również regularne wizyty u stomatologa. Tylko wówczas istnieje możliwość fachowej oceny postępów.
Aparat ortodontyczny to także obowiązek dla dzieci. Powinny nauczyć się odpowiednio go pielęgnować. Ruchomy aparat ortodontyczny najczęściej czyści się za pomocą zwykłej szczoteczki do zębów. W przypadku starszych dzieci zakłada się stały aparat ortodontyczny. Jest to możliwe wówczas, gdy dziecko posiada stałe zęby.
inwazyjna choroba meningokokowa
może dotknąć każdego!
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Krwawienie z dziąseł
Krwawienie z dziąseł to poważny problem, który dotyczy sporej liczby osób. Niekiedy przyczyny tego krwawienia można bardzo łatwo wyeliminować. Zdarzają się przypadki, że zbyt mocno szorujemy zęby. Czasem do szczotkowania używamy szczoteczki o zbyt twardym włosiu. W pierwszej kolejności warto zmienić
Próchnica – główny niszczyciel zębów
Próchnica to najczęstszy powód wizyty w gabinecie stomatologicznym. Wielu pacjentów zgłasza się do dentysty dopiero wtedy, gdy próchnica objawia się bólem. Wówczas znajduje się w dość zaawansowanym stadium. Wykrycie zmian próchniczych w początkowym fazie jest możliwe jedynie wtedy, gdy systematyczn