Zapalenie miazgi zęba

Większość osób przychodzi do gabinetu stomatologicznego wtedy, gdy ból zęba staje się bardzo intensywny. Najczęściej przyczyną tego bólu jest zaawansowana próchnica. Czasem jednak za ból zęba odpowiada inna dolegliwość. W przypadku gdy próchnica nie jest leczona, może dojść do rozwoju poważniejszych powikłań. Jednym z nich jest zapalenie miazgi zęba. W terminologii stomatologicznej schorzenie to nazywane jest pulpitis.
Stomatolodzy wyróżniają kilka etapów tego schorzenia. Pierwsze stadium uważane jest za odwracalne. Pojawia się wówczas, gdy ból wyczuwany jest po raz pierwszy, jednak ustępuje po upływie kilku dni. O kolejnym stadium mówimy wówczas, gdy ból jest nawracający. O zapaleniu miazgi zęba świadczy ból. Może mieć on bardzo zróżnicowany charakter. W pierwszym stadium ból występuje wtedy, gdy pacjent spożywa zimne napoje lub produkty. Ból pojawia się także po zjedzeniu słodkich potraw. U niektórych osób ból jest reakcją na spożycie ciepłych produktów. Może nasilać się w pozycji leżącej bądź też występować w porze nocnej. Wszystkie te symptomy powinny skłonić nas do jak najszybszej wizyty u stomatologa. Zapalenie miazgi zęba musi być niezwłocznie leczone.
Podczas leczenia lekarz w początkowym etapie usuwa wszelkie zmiany próchnicze. Następnie ubytek jest wypełniany odpowiednim materiałem. Niekiedy konieczne jest założenie opatrunku leczniczego. Zazwyczaj zakładany jest on na okres 3 miesięcy. Czasem leczenie zapalenia miazgi zęba polega na całkowitym usunięciu miazgi.
Polecane artykuły

Kluczowe cechy nowoczesnych deszczomierzy – na co zwrócić uwagę?
Nowoczesne deszczomierze to zaawansowane urządzenia, które oferują wiele funkcji istotnych dla użytkowników. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na różnorodność opcji, takie jak rejestracja impulsów opadu czy sumowanie danych. Umożliwia to dokładniejsze monitorowanie opadów deszczu oraz

Jakie są najczęstsze problemy z kolanami u kobiet?
Problemy z kolanami są powszechne wśród kobiet, a ich przyczyny mogą być różnorodne. Warto zwrócić uwagę na czynniki ryzyka, które sprawiają, że panie są bardziej narażone na kontuzje i schorzenia stawów kolanowych. Biologiczne oraz hormonalne różnice, jak również styl życia odgrywają istotną rolę w